"Spring, Summer, Autumn, Winter", 2003 (4)
Signerade Helena Blomqvist och daterade 2004 och numrerade Spring 5/5, Summer 3/5, Autumn 5/5, Winter 5/5 a tergo. Lambda print silikonmonterad på plexi 47 x 60 cm styck. 4 delar.
Galleri Knäpper+Baumgarten, Stockholm.
Angelika Knäpper Gallery, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad helsida sid 49-55.
Ur sviten "The Dark Planet" 2003-2006.
Blomqvist finns representerad i ett flertal samlingar, i urval: Moderna Museet, Borås Konstmuseum, Statens konstråds- samt Hasselblad Foundations samling.