Utan titel
Signerad L. Tarasewicz och daterad Värnanäs 1985 a tergo. Diptyk. Duk 170 x 131 cm vardera.
Tarasewicz, Leon f. 1957. Polsk konstnär. Utbildad vid Warszawa konstakademi 1979-1984. Bor och arbetar i staden Walily. Han har gjort många internationella utställningar sedan mitten av 1980-talet och sin första på Galerie Nordenhake 1986. Samma år gjorde han en mycket omtalad installation på Venedigbiennalen i Polska paviljongen.
Tarasewicz’ målningar dominerar rummet med starka färger, ofta utförda direkt på väggen, på golvet eller på fritt stående föremål. Färgerna spänner från jordockra och brunt , vallmorött och gräsgrönt till skarpt gult och blått som från en exotisk fågel.. Han målar abstrakt och representerar ingenting, målningarna är vad de är liksom åskådaren som betraktar dem.