Utan titel
Signerad Nina Roos och daterad 2011-12 a tergo. Pannå 90 x 129,5 cm.
Galleri Örsta, Kumla.
2004 tilldelades Nina Roos Carnegie Art Awards förstapris. En retrospektiv utställning med Roos verk har bl.a. visats på Kiasma, Finlands största museum för modern konst, Moderna Museet i Stockholm och på Malmö Konsthall.