106
777140

Bert Stern

(USA, 1929-2013)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Bert Stern
(USA, 1929-2013)

"Marilyn Classic Roses" (From the Last Sitting), 1962

Signerad Bert Stern. Även signerad Bert Stern och daterad 2012 a tergo. Archival pigment print, bildyta 46,5 x 31,5 cm. Certifikat signerat av fotografen medföljer.

Proveniens

Inköpt direkt från Bert Sterns assistent, New York.

Musée Maillol och Bert Stern, "Marilyn Monroe The Last Sitting", 2007, jämför bild sid 48.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

490. Rosa Taikon, hängsmycke, silver, Stockholm 1970.
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
2 600 SEK