MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 249,5 x 171,5 cm. Signerad NKT
(Nordiska Kompaniets Textilkammare). Komponerad på 1950-talet. Inköpt på NK på 1950-talet. Stora sicksackmönster i olika grå nyanser samt svart och duvblått.
Jämt slitage, något smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.