MATTA. "Gula havet". Rölakan. 159 x 86,5 cm. Signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.
Något slitage och smutsig, fläckar. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.
Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, plansch sid 83.