MATTA. "Gula trädet". Flossa. 460,5 x 260 cm. Signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.
Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, trampveck. Ställvis skadade fransar, några saknas.
Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson , Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sidan 30; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 167.