VÄVD TAPET. Tuskaftsbotten med snärjteknik. 128 x 167 cm. Signerad AL samt på fodret broderat AL _ SW 1962
(Alice Lund - Sofia Widén AB). Komponerad av Alice Lund under tidigt 1960-tal. Melerad botten med stora polykroma figurer. Sannolikt finns det endast två exemplar med detta mönster. Firman hette Alice Lund - Sofia Widén AB ett tag efter Sofia Widéns bortgång 1961 när Alice Lund fortsatte Sofias gärning. Vi tackar Alice Lund Textilier AB:s ägare Frida Lindberg för upplysningarna.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.