DRAPERI. "Kärnfrukt". Gobelängvariant. 243 x 114,5 cm. Signerat AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerat 1942.
Något slitage och smutsigt, smärre fläckar och skador.
"Kärnfrukt"-vävnader finns i samlingarna på Nordiska museet, Nationalmuseum, Det Danske Kunstindustrimuseum i Köpenhamn.