Ställbart Roversäte i svart skinn på stålrörsställning.
Slitage.
Asplunds, Stockholm.
Rover Chair är Ron Arads första möbel som han formgav 1981. Han använde sig av begagnade bilsäten från 1960-tals Rover 2000 som monterades på en stålrörsställning, ursprungligen delar av byggnadsställningar, ritade under 1930-talet.