fåtölj, Hiort Tuote Vamistaja Puunveiosto, Helsingfors 1950-tal.
Svängda former, stoppad vitbeige klädsel, ben av bok, stommen stämplad HIORT TUOTE VALMISTAJA PUUNVEIOSTO HELSINKI.
Carl-Gustav Hiort af Ornäs (f 1911) var en finlandssvensk inredningsarkitekt med egen möbeltillverkning i Helsingfors från år 1945. I Sverige såldes Hiort af Ornäs formgivning genom Gösta Westerberg Möbel AB, vilka även tillverkade Hiort af Ornäs stolar på licens.