bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet efter 1931.
Betsad, lackerad furu, märkt med metallbricka NK 35845 - C24670. 100 x 45 cm, höjd 74 cm.
Slitage, smärre skador, senare lack.
Café Brostugan, Kärsön.
Modellen Sandamn formgiven år 1929. Ritningen till detta bord är enligt NK-liggaren daterad 1931-07-31, beställare Meister Sven.