Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
348. FAT, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).
348. FAT, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
63. SNUSFLASKOR, två stycken, glas. Kina, tidigt 1900-tal.
63. SNUSFLASKOR, två stycken, glas. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
54. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin, (1644-1912).
54. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
623. BROSCH, 18K vitguld och diamanter, mittsten ca 0.37 ct.
623. BROSCH, 18K vitguld och diamanter, mittsten ca 0.37 ct.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
50. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
56. SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med märke.
56. SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med märke.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
128. VAS med LOCK, kalcedon. Kina, 1900-talets mitt.
128. VAS med LOCK, kalcedon. Kina, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
781. ÅKDYNA, broderad. "Blomsterdyna". 51 x 102,5 cm. Skåne 1822.
781. ÅKDYNA, broderad. "Blomsterdyna". 51 x 102,5 cm. Skåne 1822.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
292. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
292. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
126. RÖKELSEKAR, brons. Troligen sen Qing med arkaiserande märke.
126. RÖKELSEKAR, brons. Troligen sen Qing med arkaiserande märke.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1358. CHOKLADKOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire.
1358. CHOKLADKOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1325. VINGLAS, fem stycken. Tyskland, 1700-tal.
1325. VINGLAS, fem stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
597. ÖRHÄNGEN med rosa kalcedon, tanzaniter samt briljantslipade diamanter.
597. ÖRHÄNGEN med rosa kalcedon, tanzaniter samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
291. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.
291. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1133. Mansporträtt.
1133. Mansporträtt.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1347. KAFFESERVIS, åtta delar, porslin. Meissen, 1763-74.
1347. KAFFESERVIS, åtta delar, porslin. Meissen, 1763-74.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
369. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
369. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1357. PRAKTURNA, porslin. Berlin, 1800-tal.
1357. PRAKTURNA, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
364. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
289. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
289. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
491. Örhängen med troligen odlade pärlor samt rosenslipade diamanter.
491. Örhängen med troligen odlade pärlor samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
270. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
270. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
832. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 204 x 109 cm.
832. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 204 x 109 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
976. Axel Petersson Döderhultarn, "Ottenbyare".
976. Axel Petersson Döderhultarn, "Ottenbyare".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
317. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
317. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
272. POTTA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
272. POTTA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
140. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
140. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. Sven Pihlgren, Jönköping 1798. Saltkar, ett par, gustavianska.
431. Sven Pihlgren, Jönköping 1798. Saltkar, ett par, gustavianska.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1364. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft.
1364. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
134. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
119. VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).
119. VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
278. TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
278. TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
22. PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre.
22. PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
37. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre.
35. TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
268. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
268. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
223. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
223. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
365. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
365. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. MATTA semiantik Keshan 205,5 x 132,5 cm.
819. MATTA semiantik Keshan 205,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
283. FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
283. FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).
120. VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
219. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
219. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
32. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.
32. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
356. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
356. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. GUANYIN, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
127. GUANYIN, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
514. RING med odlade saltvattenspärlor samt briljantslipade diamanter.
514. RING med odlade saltvattenspärlor samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. HÄNGE med citrin och briljantslipade diamanter, totalt ca 0.08 ct.
571. HÄNGE med citrin och briljantslipade diamanter, totalt ca 0.08 ct.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
207. RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal.
207. RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
145. VAS, cloisonné. Qingdynastin, sent 1700-tal.
145. VAS, cloisonné. Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
350. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
350. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1301. TAZZA. Frankrike, 1800-tal.
1301. TAZZA. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1306. LOCK. Limoges, 1500/1600-tal.
1306. LOCK. Limoges, 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
279. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
279. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1214. STOLAR, ett par, stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1214. STOLAR, ett par, stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
162. ROCK. Broderat siden. Höjd 145,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
162. ROCK. Broderat siden. Höjd 145,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
636. PÄRLCOLLIER med troligen orientaliska pärlor.
636. PÄRLCOLLIER med troligen orientaliska pärlor.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
847. MATTA. Semiantik Veramin. 198,5 x 149,5 cm.
847. MATTA. Semiantik Veramin. 198,5 x 149,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
282. FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
282. FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
378. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
378. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
178. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 177,5 x 61,5 cm. Kina.
178. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 177,5 x 61,5 cm. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
221. URNA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
221. URNA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
818. MATTA. Semiantik Keshan. 207 x 134 cm.
818. MATTA. Semiantik Keshan. 207 x 134 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
574. RING med eldopal cirka 6.00 ct.
574. RING med eldopal cirka 6.00 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
762. ÖRHÄNGEN av Paul Binder, Schweiz.
762. ÖRHÄNGEN av Paul Binder, Schweiz.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
885. Anders Zorn, "På isen".
885. Anders Zorn, "På isen".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
473. ARMBAND med rosenslipade diamanter.
473. ARMBAND med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
343. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
343. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
638. COLLIER med små seed pärlor samt turkosa kulor.
638. COLLIER med små seed pärlor samt turkosa kulor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
429. SALTKAR, ett par av Rolof, Quedlinburg 1700-talets andra hälft. Rokoko.
429. SALTKAR, ett par av Rolof, Quedlinburg 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK