Hammarby sjö, Sickla sund
Signerad John Kindborg och daterad Sickla sund -91. Duk 76 x 113 cm.
Sidenfabrikör Oscar Mauritz Almgren (inköpt direkt av konstnären vilken var teckningslärare till hans barn om somrarna på sommarstället Svindersvik).
Professor Oscar Almgrens samling, Uppsala (i arv från ovanstående).
Målningen har sedan funnits i familjen i 3 generationer.
Motivet är taget från Hammarby sjö med Barnängen samt Vita bergen i bakgrunden.