Franskt landskap i aftonrodnad
Signerad Ekström och daterad Paris 1881. Duk uppklistrad på pannå 27 x 40,5 cm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 486, "Kvällsauktion. Per Ekströmmuséets samlingar", 25 november 1992, kat nr 12.
För utförligare information v.g. se under kat nr 851.