Terrakottamelerad botten med stora polykroma stiliserade palmetter och blommor. Blågrönmelerad huvudbård med blommönster.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Något skadade kortsidor.
Hovintendent Gösta Stenman (1888-1947), Stockholm.