Benvit spegel med stor polykrom medaljong och hörnornament med stiliserande blommor. Röd huvudbård med blom-, palmette-, arabesk och granatäppelrankor.
Obetydligt ställvis något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Baksidan med smärre fällningar, sidorna med smärre trampveck, en kortsida något avkortad.