Polykrom stadsvy med människor, djur, byggnader och träd. Brunblåmelerad huvudbård med reserver med inskriptioner.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med obetydliga lagningar, kortsidorna saknar några knutrader, ställvis senare fransar.