806
733929

MATTA. Antik Heris. 431,5 x 301 cm.

Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
16 000 - 17 700 EUR
16 700 - 18 500 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Benvit botten med närmast yttäckande terrakottamelerad medaljong, hörnornament, stiliserande blomslingor, man och tupp. Bred terrakottamelerad huvudbård med stora palmett- och blomrankor.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar flera knutrader.