Arne Jones E1299
443
731431

BÄGARE, av Henrik Adam Christiernin, Arboga (verksam 1740-1760). Daterad i gravyren 1754.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Delvis förgylld, raka sidor, på delvis godronnerad fot, vågband och graverade rokokoslingor, initialer och datering. I botten infattad minnesmedalj för Karl X Gustavs kröning 1654. Undertill inventariemärkning samt lodangivelse, 37 lod). Höjd 18 cm, vikt 476,5 gram.

Medljen graverad av J. Parise; Hildebrand I, s. 341 nr. 10.