Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1776. Karott med lock, rokoko.
Invändigt svag förgyllning. Rund, slät, locket med kälad kant och handtag i form av liggande kvist. Rakt svärtat trähandtag (avtagbart). Undertill lodangivelse 98 1/4 lo. Diameter 22 cm, total vikt 1.360 kg.
Bruksslitage, handtaget skadat.
×
Logga in
Kunde inte logga in