Ryttare. Tusch, färg och guld på siden. Kalligrafi samt sju röda sigill. Del av större målning. 27,8 x 46,3 cm.
Mindre slitage, lagningar, retusher (i bakgrunden).
Konstnären Einar Jolin (1890-1976), och med hans egenhändiga antecking på bakstycket: "Del av kinesisk makemono. Hur fulländad och utsökt är ej denna målning med den gamla kinesen som rider på sin lilla häst. Einar Jolin Febr. 1942".