1248A
735729

KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
6 810 - 7 270 EUR
7 250 - 7 730 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Skaft i form av antikiserande kvinnofigur på kolonnformat postament med parställda pantrar. Höjd 56 cm.

Christian Laine med flera, Rosendals slott, Värnamo, 2003, jämför kandelaber sid. 155.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

760. Anders Zorn, "Från Sandhamn".
Utropspris
5 000 000 - 7 000 000 SEK
Budhistorik
4 450 000

ditt bud
Aktuellt bud:
4 450 000 SEK