Vitmålade. Liggande stoppad ryggbricka uppburen av lotusspjälor. Raka bladhölstrade ben. Sju signerade ES (Ephraim Ståhl, mästare i Stockholm 1794-1820), sju med Stockholm stolmakareämbetets sigill, två märkta med stämpel "TERSMEDEN".
Ställvis lagningar och sprickor.