Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan
Akvarell sent 1700-tal. 33,5 x 47,5 cm, bladstorlek 36 x 50,5 cm.
Jmf Gustaf Uppmark, "Stockholmsbilder från fem århundraden 1523-1923", 1923, bild 295, s 246.
Möjligen förlaga till C G Hammars konturetsning "Vue orientale de Stockholm prise hors du port" från 1800-talets början, se litteraturhänvisning.