Madeleine Pyk – en samling F769
1105
715430

Gottfried Kneller

(Tyskland, 1646-1723)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gottfried Kneller
(Tyskland, 1646-1723)

GOTTFRIED KNELLER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.

Antonius Eremiten. Uppfodrad duk 134 x 98 cm. Rikt snidad ram.

Uppfodrad duk, retuscher, lagningar.

Inköpt på Stockholms Auktionsverk 1967 som ett verk av Jusepe de Ribera (1591-1652)