Blomsterstilleben med rosor, förgätmigej, vallmo, hyacint, fjärilar och ett fågelbo
Signerad Jof:Nigg och daterad (1)833. Pannå 61 x 49 cm. Påmålat inventarienummer 539. Äldre förgylld och bronserad ram.
Bukowski Auktioner, auktion 281, 1931, kat nr 57. Inköpt av Carl Ulrik Palm.
Carl Ulrik Palms samling (1864-1954).
Bland blomsterna finns också tazetter, blomman för dagen,
pion, murgröna, blommande bönstjälk och primula.