JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842.
Stilleben med vita och rosa rosor i en korg. Duk 30,5 41 cm.
Gulnad fernissa, något krackellerad, smärre färgbortfall, smärre skrapmärken, lagningar, retuscher.
Bukowskis auktioner, auktion nr 512, 26-28 maj 1999, kat nr 353.