LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.
Yngling med handen på bröstet. Parketterad pannå 73 x 58 cm. Holländsk barockram med hopplister.
Tjock gulnad fernissa. Ytsmuts. Smärre skrapmärken längs ramkant. Vertikala retuscher längs panelernas skarvar. Retuscher. Smmärre skrapmärken med färgbortfall.
Inköpt från Yves Perdon, Paris, 1914 av Carl Ulrik Palm.
Carl Ulrik Palms samling (1864-1954).