1008
698198

Isaac Henzell

(Storbritannien, 1815-1875)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 420 - 5 300 EUR
4 550 - 5 460 USD
Klubbat pris
Isaac Henzell
(Storbritannien, 1815-1875)

ISAAC HENZELL, uppfordrad duk, signerad I Henzell och daterad 1858.

Ung flicka matar hönsen. 72 x 92 cm.

Uppfordrad duk. Tjock gulnad fernissa. Slitage och smärre retuscher längs ramkant. Retusch i flickans ansikte (4 cm) och på armen, synligt i UV-ljus