Formpressad rygg av björkplywood, stoppad sits, lös ryggplatta klädd i blommig textil. Svensk fabriksstämpel undertill.
Slitage, fläckar, lagningar på ett armlän och förstärkt med skruvar på insidan på ryggen.
Form 1947, häfte 2, Erik Ljung, "Kompromissväg till idealet", modellen avbildad sid 35 och omnämnd som Fritz Hansens fåtölj.
Modellen formgiven för Fritz Hansen år 1943.
Den svensktillverkade modellen finns avbildad från utställning i New York.