sideboard, Brande Møbelfabrik, Danmark 1950-tal.
Valnöt, sex utdragslådor, i mitten skåpdel med justerbara hyllor, till höger skåpdel med sju justerbara lådor. Bakstycket med stämplat fabriksmärke. Längd 180 cm, djup 45 cm, höjd 128 cm.
Valnöt, ej palisander
Enligt uppgift inköpt år 1956.