"The Band Stand"
Signerad Jockum och daterad -01. Blandteknik och collage 61,5 x 87,5 cm.
Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm.
Jockum Nordström, "Between the Table and the Legs: Mellan bordet och benen", 2003, avbildad.
I förgrunden ett träd med besynnerligt kulört lövverk och annan växtlighet som antyder influenser från både Dubuffet och Hockney. Kanske än starkare känns impulerna från inhemsk outsiderkonst som exempelvis Primus Mortimer Persson. I periferin två musiker, ett kärt motiv hos Jockum Nordström. En enbent gitarrist, bekvämt tillbakalutad på en sten och till höger om denne en månghövdad trummis. Inför Nordströms landskapsskildring uppstår en perfekt syntes mellan americana och svenskt, Bergmanskt svårmod.