Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
MATTA, "Centimètre", Black board rug, Handtuftad, 246,5 x 228,5 cm, Efter design av Eileen Gray.
Eileen Gray har designat några av de stora möbelklassikerna under 1900-talet. Gray hade en ateljé där bl.a. mattor tillverkades efter hennes skisser. Många av hennes mattmönster har senare tuftats. Baksidan med klistrad etikett: Eileen Grey, Ecart International, 111 Rue Saint Antoine, 75004 Paris.
Sidorna med obetydligt slitage.
Ingen följerätt.
Jämför Day, Susan: Art Deco and Modernist Carpets, London/Singapore 2002, plansch sid 129, färgplansch sid 130.