(Erik Lundberg, Vävaregården, Eringsboda). 1900-talets andra hälft. Ljust grönmelerat mittfält. Bred huvudbård med stor polykrom blomranka.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Senare fransar.
Signaturen V är inspirerad av ett tallgrenar utanför ateljén.