Sverige 1950-1960-tal. Rut- och cirkelmönster med geometriska figurer i benvitt, ljusbrunt, violett, blått och olika gröna nyanser.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. En kortsida med skadade fransar.
Storlek: 298x201 cm.