(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1955.
Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, några saknas.
Droit de suite
Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 67.