canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.
Omklädd i nötbrun sammet, etikettmärkt, svängda ben av bok. Längd ca 150 cm.
Senare klädsel, benen med slitage.
Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97) ritade möbler och textilier för NK åren 1952-64. Efter NK-tiden ritade hon möbler för en mängd andra företag, t ex OPE-möbler.
Möbelgruppen "Paradiset", formgiven år 1958, blev en försäljningsframgång för NK.