333
673288

Hertha Hillfon

(Sverige, 1921-2013)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Hertha Hillfon
(Sverige, 1921-2013)

Skulptur, Sverige, sannolikt 1980-tal.

Glaserat lergods, i form av fiskhuvud, höjd 70 cm, bredd ca 42 cm, längd ca 55 cm.

Retusch på ögonbryn, obetydliga skador.

Proveniens

Lars Lennart Forsberg (1933-2012), regissör, manusförfattare, kompositör och filmproducent.