Ljusröd botten med rader av polykroma blomställningar och träd. Mörkblå huvudbård med stora palmett-, blom- och arabeskrankor.
Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar varav en något stel. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med smärre trampveck och skador.
Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.