Mörkblåmelerad spegel med stor polykrom medaljong och hörnornament med spaljémönster och blommor. Bred ljus kamelhårsfärgad huvudbård med spaljémönster , blommor och granatäpplen.
Obetydligt ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, kompletteringar. En långsida med en ca 5 cm lång reva, en kortsida saknar flera knutrader.
En långsida med en ca 5 cm lång reva.