Storlek 17.5/55. 18K guld
Förstärkt skena, nagg på stenar, slitna fattningar.
Enligt familjetraditionen var ringen en gåva från Karl XII till Axel Erik Roos (1684-1765) som utmärkte sig vid kalabaliken i Bender. Via hans dotter Hedvig Juliana kom ringen i ätten Ribbing af Kobergs ägo. Hennes barnbarn Conrad Ribbing gav på 1870-talet ringen som tack till professor Santessons fru efter livsviktig operation. Ringen och dess historia har sedan genom arv och gåva vårdats inom släkten fram till idag.