Invändigt förgyllda. Runda, släta, med rakt trähandtag. På locket kotteknopp i bladrosett. Réchaud med tre svängda räfflade ben på klo- och klotfötter, maskaron vid anfangen. Alla delar med stämplar. Diameter 24 cm, total höjd 34 cm, total vikt 4 840 gram.
Handtagets benknopp saknas.
Alliansvapen för Fredrik af Klercker, gift 1828 med Jeanette Charlotte Henriette Reuterskiöld.