Invändigt förgyllda, ovala på fot med stämplad bordyr, tumgrepp med kerub och genombruten knopp med ringhängen. Längd 13,5 cm, total vikt 118 gram. (2)
Två ringhängen saknas.
Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.
Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.