471
575330

PRESENTERFAT, av Arnold von der Hagen, Norrköping (verksam 1695-1740). Barock.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Ovalt med veckad kant. Driven dekor runt brättet av frukter, fåglar och blad mot mattpunsad grund, i spegeln Venus, Eros och Zeus. Undertill initialer. Längd 29,5 cm, vikt 216 gram.

Lagningar.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.