Dekor i famille rose och guld. Motiv med Hollänska familjen Rehdens vapensköld samt inskription "VAN.FIGGO.EYBO.VAN.RMEDEN.TERGEDAG TENIISS.E." Diameter 25,5 cm.
Obetydlig kantnagg. Slitage.
Compare with Sotheby's catalog, "Fine Chinese Ceramics and Works of Art including Chinese Export Porcelain", USA 2000, lot nr 208.