195
650051

AMITAYUS, brons. Troligen östra Tibet, Pala-Sena stil ,sent 1600-tal/tidigt 1700-tal.

Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
28 500 - 47 400 EUR
32 600 - 54 300 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Avbildad sittande med ena handen över den andra hållandes vasen med evigt liv. Bar torso behängd med armband och halsband. En smal scarf om axlarna som avslutas i tre veck vid armen. Gjuten i flera delar, spår av kallförgyllning och färgpigment. Höjd 35,5 cm.

Örhängen och sockel saknas.

Amitayus is lord of the intermeditary paradise Sukhavati.