Skrivet på silkebrokad, monterat som handscroll, text på kinesiska och manchuriska, texten inleds med titeln Fengtian gaomin (På befallning av himlen), daterad Tongzhi yuan nian (1862). 31,8 x 480 cm.
Slitage, defekter.