Förgylld ram av trä. Slipat glas med stiliserande vinrankor. Ljusarmar av mässing. Höjd 50 cm.
Björnsnäs herrgård, Östergötland.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1923, Östergötland, Björnsnäs herrgård, katalognumret avbildat i matsalen sid. 27.