Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld brons. Skiva av vit marmor. Skiva uppburen av bevingade karyatider av mörkpatinerad brons. Fond med spegelglas. Längd 89, bredd 42,5, höjd 89 cm.
Proveniens
Ströms slott, Lilla Edet.
×
Logga in
Kunde inte logga in